Azca Mühendislik
7 gün 24 saat profesyonel destek için bize ulaşın.
Bizi Ara

Yer Altı Suları Nasıl Tespit Edilir

Yer altı suları manyetik indüksiyon sebebiyle oluşan elektromanyetik sinyallerini ölçme  yöntemiyle tespit edilebilmektedir. Toprak ile herhangi bir temasa ihtiyaç duymadan manyetik yöntemlerde elektrot da yoktur. Toprağın elektromanyetik uyarıma tepkisini ölçebilmek mümkündür. Aynı zamanda 20 metreden daha derin olan zeminler için kullanımı mümkün olamamaktadır.

Proton Manyetik Rezonans Yöntemi ile Su Tespit Etme

Bu yöntem doğrudan su algılama yöntemi olarak bilinmektedir. Zemine elektrik akımı göndermek daha sonra su moleküllerinde hidrojen atomlarının çekirdeklerinin yaydığı sinyalleri ölçer. Böylelikle yer altındaki su katmanlarının tespiti mümkün olur. Elektromanyetik alanları ölçen proton manyetometreleri de içeren ileri ekipmanlar gerekmektedir.

Kayıtlar yerinde yorumlanabilmektedir. Kayalarda mevcut olan yer altı suyunun miktarı ise birkaç saniye içerisinde ortaya çıkabilmektedir.

Izotop Yöntemi ile Su Tespit Etme

Yer altı suyu tespitlerinde bu yöntem genel olarak su akışını izlemek ve yer altı sularının yaşını tahmin edebilmek için kullanılır. Akiferin jeolojik yapısının yüzeye maruz kaldığı giriş sahasında suyun sızmasıyla yüzey tabakası yenilenir.

Sızıntılar oluşuyor ise bunlar freatik tabakanın üzerindeki nemli topraktaki durumdan kaynaklıdır. En fazla tercih edilen izotoplar arasında trityum, döteryum, oksijen 18 ve karbon 14 yer almaktadır. Sonuçlar yöntemin özellikle de su akışını tanımlayan fiziksel modeller kullanıldığı durumlarda son derece güvenilirdir. Yer altı suyunun tespit edilmesi profesyonel ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde güven vermeyen sonuçlar ortaya çıkar ve çalışmalarda birtakım analiz ile ilgili sorunlar meydana gelebilir. Yer altı suyu tespitlerinde yeni nesil teknolojilerden yararlanılmalıdır ve kullanılan ekipmanların daima bakımlı olmasına ekstra özen gösterilmelidir.