Azca Mühendislik
7 gün 24 saat profesyonel destek için bize ulaşın.
Bizi Ara

Kirli Su Dalgıç Pompası Nasıl Çalışır?

Kirli su dalgıç pompaları su içerisinde çalışabilecek şekilde tasarlanmış özel pompalardır. Dalgıç pompaları belirli metrajlarda suyun içerisinde çalışan ekipmanlardır. Yeraltı sularının kullanımını sağlayabilmek ve atık suların tahliyesi için de bu pompalar kullanılmaktadır. Peki kirli su dalgıç pompası nasıl çalışır ve nelere dikkat etmek gereklidir?

Dalgıç pompaları, motor pompa gövdelerine bitişik olarak monte edilir. Bağlantı yerleri hava ve su geçirmeyecek şekilde izole edilerek sızdırmazlık özelliği kazanır. Herhangi bir dış etkene maruz kalmadan çalışmalar dalgıç pompaları tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Drenaj dalgıç pompası, derin kuyu dalgıç pompası, bıçaklı dalgıç pompa ve fosseptik adı verilen kirli sularda çalışan dalgıç pompaları mevcuttur.

Kirli su dalgıç pompası katı maddeler ihtiva edebilen evsel, kimyasal ve endüstriyel atık suların tahliyesinde kullanılan, elektrik motoru ve pompası parça halinde üretilen, su içerisinde ve bir kısmı su içerisinde çalışabilen makinalardır.

Kirli Su Dalgıç Pompalarının Teknik Özellikleri Nelerdir?

Kirli su dalgıç pompaları, akışkan içerisinde çalıştıkları için gürültü ve titreşime sebep olmazlar. Konforlu bir iletişim sağlayabilmektedirler. Aynı zamanda pompa ve motorun kullanıcılar tarafından müdahale edilemeyecek şartlarda yer alması sebebiyle hatalardan kaynaklı olabilecek sorunlar da azalır.

Kirli su dalgıç pompalarının seçim işleminde, sistem için tasarlanan debiler için yüksek verime sahip olabilecek pompalar değerlendirilmelidir. Düşük verimlilik güç tüketimine de etki etmektedir. Pompa seçimlerinde tasarımlar parametrelerden, debiden ve toplam dinamik yükseklikten %10 daha büyük alınabilmektedir.

Bu detaylar işletme koşullarına katkı sağlayacaktır. Uzun süreli ve kalıcı performansla çalışabilecek kirli su dalgıç pompaları için bu detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Pompa basınç yüksekliği tesisatın toplam yüksekliğinden büyük olduğu zaman istenen basınç elde edilebilmektedir.